About
Wystawa potrwa do 13 listopada.
Urszula Madera w swoich pracach kompozycyjnie opartych na założeniach konstruktywizmu i czerpiących z doświadczenia Bauhausu łączy tradycyjne metody malowania z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak maszyny CNC. Nie bez wpływu na jej sztukę pozostaje doświadczenie zdobyte w pracy nad realizacjami scenograficznymi. Artystka zaprasza widza do wspólnego poszukiwania „układów idealnych", które dla każdego mogą oznaczać coś zupełnie odmiennego. W jej pracach dostrzec można fascynację prawami fizyki, badającymi relację pomiędzy widzianymi przedmiotami. Dostrzeżenie tych napięć kierunkowych i zależności jednych elementów od drugich jest podstawą zrozumienia psychologii widzenia.
Thomas Vinson od dawna ma do czynienia z językiem redukcji i czuje się mocno związany z amerykańskim minimal art'em. Dłuższy pobyt w Houston w Teksasie, gdzie zajmował się technikami rzeźbiarskimi w drewnie i metalu, miał decydujący wpływ na sposób wykonania rzeźb i prac ściennych. Pewne metody pracy, które nabył w USA, pomogły w realizacji jego obiektów, ponieważ dzieła Thomasa Vinsona wymagają najwyższej precyzji. Artysta wykorzystuje materiały z natury czy budownictwa. Pierwsze rzeźby powstawały ze znalezionych kawałków drewna, później z płyt MDF (płyta pilśniowa średniej gęstości), które są malowane, obrabiane i składane. Thomas Vinson używa kolorów bardzo oszczędnie. Zdaniem artysty wybór materiału odgrywa zasadniczą rolę, np. wybiera do swojej pracy papier ścierny i papę. Właściwości tych substancji dają wiele możliwości percepcji barwy i światła.
Urszula Madera (1995), urodzona w Brzegu Dolnym. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest laureatką stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocław oraz Rektora ASP dla najlepszych studentów. Laureatka Nagrody Rektora na Najlepszy Dyplom ASP 2019 we Wrocławiu. Laureatka Nagrody Krytyków na XI edycji ogólnopolskiej wystawy „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych" w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.
Thomas Vinson (1970), urodzony w Paryżu. W 1994 ukończył prawo na Uniwersytecie Panthéon-Sorbonne w Paryżu. Studiował rzeźbę u prof. George'a Smitha w Rice University w Houston. Obecnie wykłada projektowanie rzeźbiarskie na Politechnice Środkowej Hesji (THM) Gießen na Wydziale Architektury. Mieszka i pracuje w Niemczech. Jego prace znajdują się w kolekcjach w Szwajcarii, Niemczech, Francji i USA.