About
Małe Wielkie Kolekcje Vol. 3!
Bohaterem najnowszej prezentacji dzieł jest Bogdan Górecki. Historyk sztuki zafascynowany sztuka naiwną, szkłem, ceramiką, malarstwem czy grafiką. Tworzył kolekcję w trakcie pracy, podróży czy przyjaźni.
Niezwykle różnorodna, prawdziwa, zachwycająca w swojej szczerości. Kolekcja zwyczajna i niezwyczajna.
Zbiór przeszło trzystu obiektów, zarówno tych klasy muzealnej, co prywatnych dowodów przyjaźni – dla właściciela– równie cenne.
Jak pisze we wstępie do katalogu opiekun merytoryczny programu Małe Wielkie Kolekcje, prof. Waldemar Okoń - „Niektóre kolekcje przypominają „silva rerum" - las rzeczy wypełniony tajemniczą treścią, na którą składają się przedmioty zebrane przypadkowo i pośpiesznie, dary artystów, pamiątki niespodziewanych spotkań i trudnych niekiedy pożegnań. (...) Kolekcja Bogdana Góreckiego zawiera w sobie ów „las rzeczy" przypominany teraz dzięki naszej wystawie. Liczne obrazy, grafiki, rysunki, szkło i ceramika, sztuka ludowa i stare meble. Pojawiają się w niej nazwiska tak znanych artystów jak Hanna Krzetuska, Mira Żelechower-Aleksiun, Eugeniusz Get- Stankiewicz, Zbigniew Karpiński, Alfons Mazurkiewicz, Konrad Jarodzki, Edward Dwurnik, Eugeniusz Geppert, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Krystyna Cybińska, Bronisław Wolanin, Henryk Albin Tomaszewski, ale też takie, o których historia sztuki zapomniała lub z jakichś nie do końca często jasnych powodów, nie chciała pamiętać..."
Bogdan Górecki (1939-2018)
Bogdan Górecki urodził się 2 lutego 1939 r. w Mołodecznie na Białorusi. Ukończył średnią szkołę w Zielonej Górze. W latach 1960 - 1965 studiował historię sztuki na Uniwersytecie we Wrocławiu. Równolegle z historią sztuki rozpoczął studia na kierunku archeologii Polski, które zakończył 1967 r. W czasie studiów ukończył Zaoczne Studium Filmowe przy Wojewódzkim Domu Kultury we Wrocławiu (1963-1966). Po ukończeniu studiów pracował jako kierownik w Klubie Robotniczym PKP we Wrocławiu na Gądowie (1966-1972), Wydziale Kultury dla m. Wrocławia i woj. Wrocławskiego, Biurze Wystaw Artystycznych. W latach 1973-1979 prowadził Galerie Pracowni Sztuk Plastycznych Jatki, w której odbyło się w tym czasie wiele interesujących wystaw (m.in. „Sztuka Kobiet", wystawa malarstwa Hanny Krzetuskiej). W 1979 r. rozpoczął pracę w Biurze Wystaw Artystycznych jako specjalista do spraw programowych pełniący obowiązki dyrektora. W 1983 r. po zorganizowaniu wystawy Edwarda Dwurnika, która poruszała tematykę sierpnia 1980 oraz stanu wojennego został zwolniony z pracy. W 1983 r. rozpoczął pracę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Od 1984 do 1995 w imieniu Muzeum organizował Dział Polski na Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Faenzie (Włochy). W 1986 r. współdziałał z Mariuszem Hermansdorferem przy organizacji cyklu wystaw „Nasza Galeria". W 1987 r. Bogdan Górecki objął kierownictwo Działu Ceramiki i Szkła w Galerii Sztuki XX w., od 1990 r. na stanowisku kustosza. Oprócz malarstwa interesował się od dawna ceramiką i szkłem artystycznym, zwłaszcza twórczością plastyków związanych z wzornictwem przemysłowym. Przygotował wiele ekspozycji popularyzujących kamionkę bolesławiecką i twórczość wybitnego projektanta Bronisława Wolanina. Posumowaniem jego studiów nad kamionką jest bogato ilustrowane opracowanie Bolesławiecka „ Ceramika Artystyczna" 1950-2000 , Bolesławiec 2000. Z wystaw z dziedziny szkła użytkowego wyróżnić należy wystawę Reginy i Aleksandra Puchałów projektantów w hucie „Julia" w Szklarskiej Porębie, Eryki i Jana Drostów w hucie szkła gospodarczego „Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej, czy Stefana Sadowskiego w hucie „Sudety" w Szczytnej. Podsumowaniem jego prac z zakresu szkła artystycznego jest katalog zbiorów Ceramika i szkło polskie XX wieku, Muzeum Narodowe, Wrocław 2004, w którym opracował część dotyczącą szkła. W 2005 r. w ogólnopolskim Konkursie MKiS w kategorii dokonania z zakres działalności naukowej katalog otrzymał Główną Nagrodę – Sybillę. Katalogowi zbiorów towarzyszyła wystawa, której komisarzem był Bogdan Górecki. W 2004 r. przeszedł na emeryturę, ale przez wiele lat nadal współpracował z Muzeum. Zmarł 3 marca 2018 r. otoczony troskliwą opieką rodziny i przyjaciół.
Kolekcja Bogdana Góreckiego
27 listopada – 14 grudnia 2018
mia ART GALLERY
ul. Św. Mikołaja 61-62
50-127 Wrocław
Autor ekspozycji: Bogusław Deptuła
Opiekun merytoryczny programu: prof. Waldemar Okoń
Godziny otwarcia galerii
wt. – pt. 12:00 – 18:00
sob.12:00 – 16:00
Organizator: mia ART GALLERY
Partnerzy: Fundacja All That Art, Sleepwalker.pl, fabrykasensu.pl