Menu 0 Cart Search pl
Back 29.10–03.12.2022

Daniel Mikulski

The non-obvious consequences of the transformation

Curator : Patrycja Bochenek Opening : 29.10.2022 | mia ART GALLERY

About

Daniel Mikulski | Nieoczywiste konsekwencje przemiany
29.10 - 3.12.22
kuratorzy: Bogusław Deptuła, Patrycja Bochenek
mia ART GALLERY, Plac Solny 11, Wrocław


Daniel Mikulski jest osobą studiującą na Wydziale Malarstwa na ASP we Wrocławiu. Wystawa w mia ART GALLERY jest częścią nagrody GRAND PRIX w konkursie „Postawy 8", współorganizowanego wraz z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

Obrazy Daniela Mikulskiego to osobisty wyraz doświadczenia zmiany roli i miejsca w społeczeństwie będących konsekwencją otwartej transpłciowości.
To, co wcześniej schowane i stłamszone, dziś znajduje ujście w wielkoformatowych obrazach i grafikach, jest wyrazem siły i wolności. Energia wynikająca z coming-outu nie daje się skrępować powszechnej w Polsce transfobii, wbrew przeciwnościom jest źródłem wszechogarniającego spokoju i ulgi.


Wystawa „Nieoczywiste konsekwencje przemiany" skupia się na dwóch cyklach prac. Seria „Spadanie z rowerka"
(określenie, które w mowie potocznej oznaczać może: „zostać zbanowanym z forum lub portalu społecznościowego, zostać w jakiś sposób wykluczonym z czegoś, utratę miejsca gdzieś") to wyraz transfobicznych doświadczeń w momencie tranzycji płciowej, które osoba autorska porównuje do „kija energicznie umieszczonego między szprychami roweru". Upadek, będący wizualizacją doświadczania wykluczenia, często bolesny i irytujący, jest też impulsem do podnoszenia się i dalszej walki z przeciwnościami, w drodze po elementarne prawa, ale również w drodze ku własnemu szczęściu i spełnieniu.
Druga część prac „Podcykl czułościowy" jest wyrazem zmiany postrzegania własnej seksualności i ciała. W twórczości Daniela Mikulskiego po raz pierwszy pojawia się moment intymności dzielonej z drugim człowiekiem. Widoczne doświadczenie prywatnej przyjemności i szczęścia, choć kontrastuje ze społecznym odbiorem ciał i relacji wychodzących poza przyjęte heteronormatywne ramy, jest długo wyczekiwaną chwilą wolności i odprężenia.


Prace Daniela Mikuskiego charakteryzują się śmiałym gestem, wyrazistymi i świetlistymi kolorami, wielkim formatem i silną ekspresją zaczerpniętą ze świata komiksu. Posługując się suchym pastelem, osoba autorska kreuje rzeczywistość pozbawioną wiktymizacji, pełną humoru, groteski, ale też czułości, spokoju i wewnętrznej zgody.
tekst kuratorski: Patrycja Bochenek


Display

More pictures

This site uses cookies. By using it, you accept the Privacy policy .

Reject
Close search

No results. Try to enter a different phrase.