Menu 0 Cart Search pl
Back Recommended / Other

Wykład Anny Malickiej - Zamorskiej : MCS PORCELANA INACZEJ 1977-2012

About

Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki PORCELANA INACZEJ przez wiele lat było najważniejszym miejscem spotkań artystów ceramików w Polsce i jednym z najważniejszych w całym świecie.
Od 1998r. Objęte patronatem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie.
MCS Porcelana Inaczej było jedynym miejscem na świecie w którym artyści pracowali w warunkach produkcyjnych fabryk porcelany stołowej i mogli korzystać ze wszystkich możliwości – czyli masy porcelanowej lejnej i plastycznej, pieców biskwitowych, pieców na wysoką temperaturę 1380C i pieców do dekoracji.
Były też utrudnienia takie jak kurz, pył, wysoka temperatura i hałas maszyn, ponieważ artyści pracowali w halach razem z robotnikami, a nie w wydzielonych pracowniach.
Sympozjum dawało artystom możliwość ze swobodnego i nie ograniczanego korzystania z porcelany wysoko topliwej – materiału, który jest wśród ceramiki najszlachetniejszym, najtrudniejszym i najdroższym .
O możliwość przyjazdu ubiegało się co rocznie więcej artystów niż mogło być zaproszonych. Pracowaliśmy w dolnośląskich fabrykach porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej, „Wałbrzych”, „Krzysztof” i „Książ” w Wałbrzychu, oraz przez ostatnie lata również w „ Lapp Insulator” („Argillon”) w Jedlinie Zdroju.

Sympozjum stworzone i zorganizowane zostało w 1977 roku przez Grupę Twórczą Nie Tylko My i przetrwało do 2012 roku.
W 35 sympozjach Porcelana Inaczej udział wzięło 126 artystów z : Anglii, Australii, Białorusi, Czech, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Izraela,Japonii,Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii,Południowej Korei, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, USA, Walii, Włoch , oraz ponad 100 artystów z Polski.
Przez 35 lat swojego istnienia animowane było 20 lat przez członków Grupy Nie Tylko My, 10 lat przez Annę Zamorską, 5 ostatnich lat przez Monikę Patuszyńską.


Other events

This site uses cookies. By using it, you accept the Privacy policy .

Reject
Close search

No results. Try to enter a different phrase.