Menu 0 Cart Search pl
Back Recommended / Other

Spotkanie z Lechem Stangretem, autorem książki pt. “TADEUSZ KANTOR. RYSUNEK.”

About

mia ART GALLERY oraz Fundacja INSITU mają przyjemność zaprosić Państwa na wernisaż wystawy: Tadeusz Kantor. “Rysunek - pułapka”, który odbędzie się w mia ART GALLERY 9 października o godz. 19:00.

Wystawa rysunków mistrza i towarzysząca jej prezentacja książki są niezwykłą okazją do poznania i odkrycia tej istotnej, lecz często niedocenianej części twórczości Tadeusza Kantora.

Na wystawie zostaną pokazane pierwsze rysunkowe próby Kantora z jego studenckich szkicowników, oraz dzieła z kolejnych okresów jego twórczości aż po ostatnie w pełni dojrzałe i unikalne prace.

O rysunku Kantora pisze Lech Stangret: “...towarzyszył on twórcy od pierwszych chwil artystycznego życia i ujawniał nie tylko całą historię jego działalności, ale potrafił też najpełniej i najtrwalej zachować efemeryczne dzieło. Łącząc różne domeny twórczości pozostał najbardziej jednorodnym polem w przestrzeni jego sztuki. Spuścizna rysunkowa Kantora obejmuje wielką liczbę utworów, na którą składają się m.in.: zapisy idei malarskich i teatralnych, dzienniki z podróży, studia typów i postaci, ilustracje, scenografie, wyznania osobiste, notatki, brudnopisy, manifesty, partytury etc. Temu rodzajowi wypowiedzi artystycznej powierzył też autor rolę przewodnika po swej działalności. Dzięki rysunkowi możemy poznać całą anatomię jego dzieła malarskiego i teatralnego. Egzystując na granicy autonomii i notacji szkic był dla artysty (bardziej niż obraz) „...bliższy tej tajemniczej materii, którą nazywamy twórczością”.”

Wystawie towarzyszą pokazy filmów Andrzeja Sapiji oraz spotkanie z Lechem Stangretem - autorem książki “TADEUSZ KANTOR. RYSUNEK.”

Wernisaż wystawy Tadeusz Kantor “Rysunek-pułapka” - 9 października,  godz.19:00, mia ART GALLERY,  ul. Czysta 4,  Wrocław (parter Galerii na Czystej).


Other events

This site uses cookies. By using it, you accept the Privacy policy .

Reject
Close search

No results. Try to enter a different phrase.