Menu 0 Cart Search pl
Back Recommended / Other

Let's Talk About Art! | Łukasz Huculak i Bartosz Płachno

About

Wystawa Łukasza Huculaka „Heliotropie" prezentowana w mia ART GALLERY to podsumowanie kilkumiesięcznej rezydencji artystycznej w Paryżu, mającej swój finał w postaci dwóch indywidualnych wystaw w Galerie du Crous oraz Musée des Arts et Métiers. Biologia, rośliny i skamieniałości stanowią punkt wyjścia dla poszukiwań artysty. Zakończenie pracy nad najnowszym cyklem zbiegło się w czasie z poznaniem przez Łukasza Huculaka Bartosza Płachno, prof. nauk biologicznych, wybitnego znawcy w dziedzinie anatomii, cytologii i embriologii roślin. Prace Łukasza Huculaka, zrodzone z jego wyobrażeń na temat świata przyrody, okazały się mieć silne odzwierciedlenie w nauce. Znajomość zaowocowała tekstem autorstwa prof. Płachno, który znajdzie się w wydanym niebawem katalogu wystawy. Rozmowa, będąca spotkaniem artysty i naukowca odsłoni wspólny rdzeń ich, zarówno artystycznych jak i naukowych, zainteresowań.

Rozmowę poprowadzi kurator wystawy, krytyk i historyk sztuki – Bogusław Deptuła.


Transmisja na żywo odbędzie się na Facebooku mia ART GALLERY w piątek 17.07 o godzinie 19:00.

Bartosz Jan Płachno (ur. 1978), prof. nauk biologicznych, specjalizuje się w anatomii, cytologii i embriologii roślin, ze szczególnym uwzględnieniem technik mikroskopii elektronowej. Bada głównie morfologię roślin mięsożernych. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autor ok. 90 prac naukowych, po koleżeńsku związany z ASP w Krakowie. Uczestnik projektu https://natureismyhomeland.asp.krakow.pl/.

Łukasz Huculak, rocznik 1977, absolwent wrocławskiej ASP, w której prowadzi pracownię malarstwa i kieruje międzywydziałowymi Studiami Doktoranckimi. Interesuje się ułomnością i fragmentarycznością, wykorzystuje estetykę form „niepełnowartościowych": szkicu, destruktu i non finito. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Bawarii oraz organizacji pozarządowych. Laureat Grand Prix Festiwalu malarstwa w Szczecinie, II nagrody w ogólnopolskim konkursie na najlepsze dyplomy ASP, wyróżnień festiwalu Malarstwa Bielska Jesień i Biennale Małej Formy Malarskiej w Toruniu. Bywa kuratorem, publikuje teksty o sztuce. Członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów. Ostatnie miesiące spędził na rezydencji artystycznej w Paryżu.


Other events

This site uses cookies. By using it, you accept the Privacy policy .

Reject
Close search

No results. Try to enter a different phrase.