Menu 0 Cart Search pl
Back Recommended / Other

Let's Talk About Art! | Rozmowa z Iwoną Demko i Piotrem Sarzyńskim

About

Trwająca właśnie w mia ART GALLERY wystawa „Wybór", prezentowana pierwotnie w Galerii Sztuki Współczesnej Pastuła w Porębach Kupieńskich, nawiązuje do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce − jest wielowątkowym sprzeciwem 22 artystek i artystów zaproszonych do wzięcia udziału w ekspozycji.

W ramach cyklu „Let's Talk About Art!" porozmawiamy z Iwoną Demko - jedną z uczestniczek, której prace można było zobaczyć w mia ART GALLERY już podczas wystawy „Krakowianka" w styczniu 2013 oraz Piotrem Sarzyńskim – znanym krytykiem sztuki, który na łamach Tygodnika Polityka umieścił „Wybór" na liście 10 najlepszych wystaw 2020 roku. Rozmowę o genezie tego wyróżnienia oraz roli artystów i artystek w przekładaniu na język sztuki narodowych sporów i konfliktów poprowadzi kurator mia ART GALLERY Bogusław Deptuła.

Transmisja na żywo odbędzie się na Facebooku mia ART GALLERY 21.01 (czwartek) o godzinie 17:00.

Iwona Demko (ur. w 1974 roku) artystka wizualna i pedagożka na ASP w Krakowie, gdzie prowadzi pracownię. Tworzy obiekty, instalacje, prace site-specific, czasami wideo. W ostatnim czasie praktykuje sztukę partycypacyjną, empatię herstoryczną i wikiartywizm. Dotychczas wzięła udział w ponad 140 wystawach. W centrum jej zainteresowań znajduje się kobieta oraz jej rola w patriarchalnym świecie. W związku z tym: kuratoruje wystawy feministyczne, bada historie pierwszych studentek na krakowskiej ASP, tworzy nowe hasła dotyczące kobiet na Wikipedii (wikiartywizm). Zainicjowała obchody „Roku Kobiet z ASP" – jubileuszu 100-letniej obecności kobiet na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej kolor sztandarowy w życiu i sztuce, to róż.

Piotr Sarzyński (ur. w 1955 roku), z wykształcenia socjolog. Pracował kolejno jako: asystent na Wydziale Socjologii UW, nauczyciel w szkole wiejskiej w Wetlinie, urzędnik. Jako dziennikarz, początkowo w Radarze (od 1985) i w Polityce (od 1986 roku do dziś), zajmuje się problematyką kulturalną, a szczególnie popularyzacją sztuki. W latach 1988-1996 współautor i prowadzący liczne programy w TVP, m.in. Studio Otwarte, Kawa czy herbata?, Zapis, Stoper. Napisał cztery książki: Przewodnik po rynku malarstwa, Kronika śmierci przedwczesnych, Leksykon samobójców i wydaną przez POLITYKĘ SP Wrzask w przestrzeni. Jeden z pomysłodawców Paszportów Polityki - jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce.

Other events

This site uses cookies. By using it, you accept the Privacy policy .

Reject
Close search

No results. Try to enter a different phrase.